-A A+

Sekban-ı Ali Çeşmesi Suya Kavuşturuldu

Fatih'te bulunan Sekban-ı Ali Çeşmesi, Fatih Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla geçmişin izlerini günümüze taşıyor.

3 Temmuz 2023
Sekban-ı Ali Çeşmesi Suya Kavuşturuldu


Fatih Belediyesi Kültürel Miras Müdürlüğü, bölgenin kültürel mirasını koruma ve yaşatma amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda; Fatih'in Dervişali Mahallesi'nde, Nureddin Tekkesi Sokağı ile Fevzipaşa Caddesi'nin kesiştiği köşede bulunan Sekban-ı Ali Çeşmesi, restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat buldu. 1565-66 yıllarında Ali Paşa tarafından inşa edilen, kare planlı ve tek yüzlü olan çeşme, gülbezek motifleri ve dilimli kemerleriyle süslenmiştir. Kesme taş örgüsüyle dikkat çeken çeşmenin ayna taşı ve kurna taşı mermerden yapılmıştır. Çeşmenin altı mısralık kitabesinin bazı satırları günümüze ulaşmamış olsa da, bu bölüm mermerden çerçeveleri işlenerek tamamlanmıştır. Fatih Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları kapsamında çeşme temizlik işlemleri yapılmış ve kot altında kalan kurnası açığa çıkarılarak tekrar suyla kavuşturulmuştur.

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin