-A A+

Gençler “Sokak Hayvanları” İçin Fikir Maratonunda Yarıştı

Fatih Belediyesi'nin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi'nin destekleriyle birlikte düzenlenen “Sokak Hayvanları Ideathon” fikir yarışmasında 30 takımla 97 genç mücadele etti.

16 Mayıs 2022
Gençler “Sokak Hayvanları” İçin Fikir Maratonunda Yarıştı

Fatih Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi'nin destekleriyle Sokak Hayvanları Ideathon fikir yarışması düzenlendi. Yarışma Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde 30 ekip 97 genç ile gerçekleştirildi. Yarışma sonunda dereceye girenlere toplam 22 bin 500 TL ödül verildi. Ayrıca kabul gören projeler Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilecek. Programa Fatih Belediye Başkanı Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Kaşıkçı da katıldı.
Programda konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan “Ideathon, özellikle gençlerimiz açısından inovatif düşüncenin ortaya çıkarılmasına yarar sağlayan çok özel ve keyifli bir etkinlik. Bilindiği üzere günümüz koşullarında gelişen teknoloji ile birlikte, bilgiye ulaşmak herkes için kolaylaşmış durumda. Hayatın her aşamasında karşılaşılan sorunların çözümünde, şehrin fiziki ve sosyal ihtiyaçlarının aklıselim yöntemlerle sağlanması noktasında, yenilikçi fikirlerin kıymeti her geçen gün daha da artmaktadır. Bu bağlamda, değişime açık, girişimci ruhların her fırsatta desteklenmesi ve nitelikli fikirlerin en verimli şekilde hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Düzenlediğimiz ve düzenleyeceğimiz ideathonlar; esas itibarıyla, kolektif düşünme yetilerinin güçlendirilmesine, düşüncelerin eyleme aktarılması için gereken usul ve yöntemlerin tespit edilmesine yarar sağlamaktadır. Gençlik yatırımlarımızla; gençlerimizin kabiliyet, cesaret ve girişimciliklerini tam da ümit ettikleri hedefler doğrultusunda, en doğru şekilde kullanabilmelerini, ortak değerlerimiz etrafında inanç birliği, güç birliği, işbirliği yapabilmelerini, sorunların çözümünde inisiyatif alabilmelerini hedefliyoruz” dedi.
DERECEYE GİREN TAKIMLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yarışmada jüri tarafından seçilen birinci takım 10 bin, ikinci takım 7 bin, üçüncü takım ise 5 bin lirayla ödüllendirildi. Birinci olan UyghurSTEM takımı ‘Hayvan Dedektörü’ projesi ile park halindeki otomobilin motor kısmına sıkışan kedilerin araç sahibine haber veren bir sistem tasarladı. Yarışmada ikinci olan Our Friends adlı takımının geliştirdiği proje; sokak hayvanlarına yardım eden belediye ve organizasyonların işbirliği yapabileceği bir platform oluşturmayı ve bu tür oluşumların organize olma sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yarışmada üçüncü olan Felcan Eye adlı takım, belediyelerin sokak hayvanlarını sahiplendirmeleri üzerine bir mobil uygulama fikri geliştirdi.
Jüri Üyeleri:
Onursal Başkan; Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün TURAN
Prof. Dr. Alev KAYMAZ - İ.Ü. - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Prof. Dr. Ümit GÜNDOĞMUŞ – İ.Ü. - Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
Av. Gülsaniye EKMEKÇİ – İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı
Figen CİHAN – İstanbul Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı
Meral OLCAY – Yedikule Hayvan Barınağı Yöneticisi
Ayşegül COŞKUN – Fatih Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü

https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65 https://www.fatih.bel.tr/tr/main/pages/fabim/65
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin