-A A+

II. Yeditepe Bienali Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Belediyemiz ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliği ile bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Yeditepe Bieanali'nin tanıtım toplantısı Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

4 Ocak 2022
II. Yeditepe Bienali Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

‘Çerçeve’ fikrini temel alan, ‘Çerçeve İçi - Çerçeve Dışı’ temasıyla yola çıkan II. Yeditepe Bienali, 7 Ocak’ta başlıyor. 7 Mart’a kadar iki ay boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak Bienal, İstanbul’la özdeşleşmiş dört ayrı mekânda, 226 sanatçıya ait 282 esere ev sahipliği yapacak.
İSTANBUL'LA ÖZDEŞLEŞMİŞ 4 ÖNEMLİ MEKÂNDA 282 SANAT ESERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Basın toplantısında konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul'la özdeşleşmiş 4 önemli mekânda 282 sanat eserine ev sahipliği yapacaklarını aktararak sözlerine şöyle devam etti: “Yılaşırı düzenlenen bu önemli kültür sanat etkinliğini, Kovid 19 pandemisi nedeniyle bir yıl gecikmeli olarak nihayet İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyoruz. Bienale destek veren sanatçılarımız ve etkinlik kapsamında sergilenecek eserleri merakla bekleyen sanat dostları kadar, bizler de heyecanlıyız. 7 Ocak'tan -7 Mart'a kadar 2 ay boyunca yurt dışından ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden 226 sanatçımızı ağırlayacak; İstanbul'la özdeşleşmiş 4 önemli mekânda 282 sanat eserine ev sahipliği yapacağız. Mekânlar klasikten çağdaş yorumlara kademeli olarak açılarak ilerleyecek.”
BİENAL MEKÂNLARI SÜLEYMANİYE KÜLLİYESİ, NURUOSMANİYE CAMİİ MAHZEN, YEDİKULE HİSARI VE CAM KÜP SANAT GALERİSİ
Bundan sonraki sanat etkinliklerinde de Fatih'e canlılık, renklilik kazandıracağını açıklayan Başkan Turan, “Bienalin ilk basamağında restorasyonu halen sürmekte olan Süleymaniye İmareti bulunuyor. Dolayısıyla açılış programımız burada olacak. Diğer önemli mekânlarımız ise Nuruosmaniye Mahzen ve Yedikule Hisarı. Nuruosmaniye Mahzen, büyüleyici atmosferiyle, bir önceki bienalin gözde mekanları arasındaydı. Mahzen, bu bienalde geleneksel sanat eğitimi almış sanatçıların, çağdaş sergileme yöntemlerine ev sahipliği yaparak sanatseverlere ilginç deneyimler yaşatacak. Bienalin diğer bir ayağını oluşturan Yedikule Hisarı ise, geleneksel sanatlarımızla çağdaş sanatın sergileme pratiklerini tartışmaya açacak yerleştirmelerle misafirlerini ağırlayacak” ifadelerini kullandı.
ESER VE MEKÂNLAR DİJİTAL VE 3 BOYUTLU OLARAK GEZİLEBİLECEK
Yeditepe Bienali'nin en genç noktasının Cam Küp Galeri olacağını söyleyen Turan şunları kaydetti: “Burada, etkinliğe katılan tüm eser ve mekânlar dijital ve 3 boyutlu olarak gezilebilecek. 2'nci Yeditepe Bienali'nin teması 'Çerçeve İçi-Çerçeve Dışı' olarak belirlendi. Aynı zamanda bu Bienal, gerek mottosunun içerdiği iddiayla gerekse eserlerin zihinlerimizde yarattığı zengin çağrışımlar ve sergilenme tarzlarıyla verimli sanatsal tartışmalara imkân sağlayacaktır. Başta küratörümüz Berkan Karpat olmak üzere, Fatih'e yaraşan bu güzel sanat etkinliğinde emeği geçen bütün kurum ve kişileri can-ı gönülden kutluyor, İki ay sürecek bu sanat şölenine tüm İstanbullu sanatseverleri davet ediyorum.

/400proje /400proje
Başkan Instagram Başkan X Başkan Facebook Başkan YouTube Başkan Telegram Başkan WebBaşkan Web

Warning

Reading cannot be initiated since there is no Turkish language support. You can add Turkish language support to your device from the settings section.

Şimdi konuşabilirsiniz Sizi dinliyorum... Anlaşılmadı. Tekrar Deneyin